Co dobrego daje wolontariat w domu opieki?

W ostatnich latach, w naszym zabieganym świecie, coraz więcej osób decyduje się na wolontariat.

Skupieni na pracy, pieniądzach i nieustannym gonieniu za marzeniami, często odczuwamy potrzebę zrobienia czegoś dobrego bezinteresownie, tylko po to, by pomóc innym. Wspaniałym doświadczeniem może być wolontariat w domu opieki. Przynosi on wiele dobrego nie tylko podopiecznym danej placówki, ale też i samym wolontariuszom!

Radość seniorów…

Wolontariat w domu opieki jest przede wszystkim bezpłatną pracą na rzecz danego ośrodka. Wolontariusz musi więc słuchać poleceń pracowników i uczyć się od nich wykonywania różnych obowiązków, co przekłada się na lepszy komfort życia podopiecznych ośrodka. Dla osób starszych ma to jednak o wiele większe znaczenie. Przede wszystkim wiele z tych osób czuje się nikomu niepotrzebnych, a nowe twarze, które przybywają, by się nimi zaopiekować, przywracają im wiarę w ludzi. Często w rozmowach z wolontariuszami seniorzy otwierają się bardziej niż przed opiekunkami i pielęgniarkami. Wykonywanie przydzielonych obowiązków przez wolontariuszy zdejmuje je ze barków opiekunów, dzięki czemu mogą oni zająć się swoimi podopiecznymi bez pośpiechu i z jeszcze większą uwagą.

… i radość wolontariuszy!

Co ciekawe, wolontariat przynosi szereg korzyści samemu wolontariuszowi. Dom opieki to miejsce, w którym będzie musiał on rozwinąć swoją cierpliwość i empatię. Uśmiechy seniorów wynagradzają jednak nawet największe trudności. Możliwość pracy ze starszymi ludźmi to okazja do wysłuchania wielu ciekawych historii i nabrania większego dystansu do życia. To także dobry pomysł na sprawdzenie swoich kompetencji, jeśli w przyszłości planujemy pracować jako opiekun. Przede wszystkim jednak każdy dzień spędzony na wolontariacie wzmacnia pewność siebie i poczucie, że nasze życie to coś więcej niż gonienie za nowym samochodem. Każdy powrót do domu wiąże się z odczuwaniem satysfakcji, że właśnie zrobiliśmy coś dobrego, a ktoś zupełnie nam obcy, dzięki nam się uśmiechnął.

Wróć