Czy dom spokojnej starości zapewnia opiekę lekarską?

Temat domu spokojnej starości jest bardzo trudny do podjęcia, szczególnie dla rodzin tych osób, które potencjalnie w nim zamieszkają. Choć decyzja najbliższych o skierowaniu seniora do takiej placówki jest różnie postrzegana, w większości przypadków zależy im na jak najlepszej opiece nad bliskim. Powodem, dla którego osoby starsze lub ich rodziny podejmują decyzję o domu spokojnej starości jest nadzieja na zapewnienie seniorowi godnego i bezpiecznego życia.

Na jaką pomoc mogą liczyć osoby starsze?

Dom spokojnej starości oferuje szereg aktywności takich jak spacery z innymi pensjonariuszami, grzybobrania, wspólne granie w planszówki oraz karty lub uczestnictwo w wieczorach tanecznych. Dzięki temu mogą odłożyć na bok codzienne zmagania z chorobą, a także uaktywnić się społecznie. Osoby w podeszłym wieku mogą również liczyć na całodobową opiekę lekarską, która jest niezbędna, aby ułatwić funkcjonowanie, zmniejszyć ból i w nawet najmniejszym stopniu poprawić jakość codziennego życia. Wśród załogi medycznej w naszym domu opieki znajdują się lekarze, pielęgniarki, rehabilitanci oraz opiekunowie, którzy są do dyspozycji w każdej chwili.

Załoga medyczna nieustannie kontroluje stan zdrowia pensjonariuszy oraz dba o dobrą kondycję fizyczną oraz psychiczną każdego z pacjentów. Głównym celem medyków jest to, aby choroba nie postępowała lub postępowała znacznie wolniej.

Kto przebywa w domu spokojnej starości?

Do domu spokojnej starości trafiają osoby w podeszłym wieku, dla których samodzielne funkcjonowanie jest trudne lub praktycznie niemożliwe. Bardzo często nie mogą liczyć na całodobową pomoc ze strony najbliższych osób, co nie zawsze wynika z ignorancji rodziny, a z braku możliwości organizacyjnych. Osoby starsze zamieszkujące domy opieki cierpią między innymi na przewlekłe schorzenia neurologiczne i kostno – stawowe. Problemy sprawiają prozaiczne czynności dnia codziennego, takie jak wstawanie z łóżka lub siadanie na krześle. Bardzo często nie rozpoznają bliskich lub stałych opiekunów.

Miejsca w takich placówkach są przeznaczone jednak nie tylko dla osób chorych. Zamieszkują w nich seniorzy sprawni fizycznie, którym doskwiera samotność i brak perspektyw na dalsze życie. Z tego powodu decydują się na zamieszkanie w domach spokojnej starości.

Wróć