Czy możliwa jest specjalna dieta w domach opieki?

Domy opieki dla osób starszych są często najlepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu seniorom. Coraz więcej rodzin, które z różnych przyczyn nie mogą samodzielnie sprawować opieki nad swoimi bliskimi decyduje się na wybór placówki. Bardzo często pojawiają się jednak dylematy związane z żywieniem seniorów. Wielu z nich ma bowiem indywidualne diety, dopasowane do stanu zdrowia.

To, co jemy ma ogromne znaczenie dla naszego stanu zdrowia. Nie inaczej jest w przypadku osób starszych. Co więcej, wraz z wiekiem i pogarszającym się stanem zdrowia odpowiednia dieta może pomóc w procesie leczenia lub opóźnić rozwój choroby i zminimalizować towarzyszące jej dolegliwości. Istnieje wiele specjalnych diet, z których korzystają seniorzy. Są to między innymi diety dla osób mających alergie pokarmowe, zmagających się z miażdżycą lub cukrzycą, dla osób po leczeniu onkologicznym i zabiegach operacyjnych. Włączenie odpowiedniej diety jest niezwykle ważne również w przypadku przebytego udaru oraz u osób, które zmagają się ze sporą nadwagę.

Czy domy opieki serwują indywidualnie dobrane posiłki?

Wiele osób sądzi, że w domach opieki serwuje się te same posiłki wszystkim pensjonariuszom. To szkodliwy mit, który sprawia, że wiele rodzin obawia się skorzystania z takiej formy pomocy. Nasz dom opieki dla osób starszych dba o to, aby każda z osób, która w nim mieszka miała dostęp do potraw, które są dla niej nie tylko zdrowe, ale również pyszne.

Jeśli pensjonariusz musi przestrzegać specjalistycznej diety, którą zalecił mu jego lekarz lub dietetyk dbamy o to, aby przygotowywać posiłki, które będą zawierały wyłącznie dozwolone składniki. Warto również wspomnieć o tym, że dobre domy opieki dla osób starszych dbają również o to, żeby podawane seniorom posiłki były jak najbardziej urozmaicone. Pensjonariusze mogą wybierać te z dań, które odpowiadają ich gustom. Doskonale wiemy bowiem, jak ważne jest prawidłowe odżywianie.

Wróć