Jakie rozrywki zapewnia dom spokojnej starości swoim pensjonariuszom?

Coraz więcej osób decyduje się na przekazanie opieki nad swoimi starszymi rodzicami lub dziadkami ośrodkom dla seniorów. Nie każda rodzina ma możliwość towarzyszyć swoim bliskim i zapewnić wspólne spędzanie czasu, a tym bardziej wspierać ich w pojawiających się chorobach. Niejednokrotnie pojawia się konieczność sprawowania całodobowej opieki nad seniorem, która wymaga odpowiednich kompetencji oraz współpracy z pielęgniarką i terapeutami.

Wycieczki autokarowe i zwiedzanie świata

Odejście na emeryturę oraz pobyt w domu opieki nie musi wiązać się z biernością. Może być to czas spełniania planów, na które do tej pory nie było czasu. Domy seniora nierzadko organizują autokarowe wycieczki dla swoich pensjonariuszy. To doskonały sposób na to, aby zaktywizować osoby starsze, ale też poznać okoliczne zabytki lub inne obiekty o znaczeniu historycznym, których nie miałyby okazji poznać, nawet gdyby przebywały pod opieki zapracowanych członków swojej rodziny. 

Zajęcia kreatywne i aktywizacyjne

Domy seniora błędnie kojarzą się z miejscami pełnymi samotności i nudy. W coraz większej ilości takich miejsc odbywają się zajęcia aktywizacyjne prowadzone przez wykwalifikowanych animatorów kultury. Wśród nich pojawiają się zajęcia plastyczne, warsztaty teatralne, koła dyskusyjne czy lekcje obsługi komputera. Medycyna podeszłego wieku jest świadoma tego, jak wysiłek intelektualny oraz mobilizowanie do kreatywności pomaga opóźnić występowanie takich schorzeń jak choroba Alzheimera czy inne zaburzenia psychiczne. 

Kontakt z naturą i ucieczka od zgiełku

W czasach pełnych pośpiechu, nacisku na realizację nowych celów, ale także narażających nas na kontakt z zanieczyszczeniami w powietrzu oraz żywności, kontakt z naturą staje się pewnego rodzaju luksusem. Spokojna kontemplacja przyrody nie tylko ma działanie relaksujące, ale też zalecana jest przez lekarzy, którzy upatrują w niej potencjał wspomagania leczenia różnych schorzeń. Z tego powodu wybierają dom seniora dla bliskiej osoby, warto poszukiwać takiego, który będzie znajdował się pośród zieleni, a plan dnia będzie uwzględniał posiłki na świeżym powietrzu, piesze wycieczki oraz grzybobrania. 

Wróć