Zajęcia rehabilitacyjne w pensjonacie dla osób starszych

W domach opieki dla starszych osób zapewniona jest kompleksowa opieka medyczna i pielęgniarska, wyżywienie, ale również rehabilitacja. Szczególnie poleca się ją dla tych, którzy zmagają się z przewlekłymi schorzeniami, co w starszym wieku jest dość częste.

Rehabilitacja osób starszych ma na celu poprawę kondycji fizycznej, stanu emocjonalnego oraz funkcji poznawczych. Wielu pacjentów w podeszłym wieku rezygnuje z regularnych ćwiczeń, co jeszcze bardziej pogłębia kłopotliwe dolegliwości. Ogromne znaczenie przypisuje się codziennym, rekreacyjnym ćwiczeniom, takim jak nordic walking, jazda na rowerze oraz aerobik, które poprawiają krążenie, wydolność oddechową i ogólną kondycję. Dobrym pomysłem, który realizuje nasz dom spokojnej starości, są ćwiczenia w grupach, które ułatwiają nawiązywanie kontaktów i zawieranie przyjaźni między pensjonariuszami.

Dla osób ze zmniejszoną zdolnością ruchową poleca się inne ćwiczenia, takie jak skręty tułowia lub prostowanie i zginanie nóg. Doświadczony rehabilitant pomoże w aktywizacji pacjentom, którzy na stałe przebywają w łóżku. W takim wypadu duże znaczenie mają ćwiczenia oddechowe, kurczenie i rozkurczanie mięśni, a także regularna zmiana pozycji ciała. Dzięki nim można uniknąć odleżyn i innych, negatywnych skutków długotrwałego unieruchomienia.

Praktyczny sprzęt do rehabilitacji osób starszych

Wiele osób jest zdania, że rehabilitacja wymaga bardzo skomplikowanego i kosztownego sprzętu. Okazuje się jednak, że często wystarczające są proste przedmioty, dostępne praktycznie dla każdego. Bardzo dobrym przykładem są taśmy, piłki i wałki sensoryczne, stosowane na przykład do ćwiczeń stóp. Pacjenci bardzo chętnie korzystają również z kijków do nordic walking oraz rowerów stacjonarnych. W naszym ośrodku wykorzystujemy także specjalne materace ortopedyczne, które zapewniają pensjonariuszom wygodny i zdrowy wypoczynek.

Ćwiczenia rehabilitacyjne nie powinny forsować osób starszych, ale jednocześnie być skuteczne. Aktywizacja zazwyczaj trwa około 30 – 40 minut dziennie, jednak zależy to od chęci i możliwości pacjenta, a także jego sytuacji zdrowotnej.

Wróć